KANADA’DA TEKNİK ELEMAN OLARAK ÇALIŞMAK

Categories: Genel

Öncelikle yeni yayınlanan bir haberi size duyuralım:

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, Ottawa’da düzenlediği basın toplantısında, halen 300 bin olan yıllık göçmen ve sığınmacı kotasının, 2017 yılında da korunacağını duyurdu. Bakan McCallum, ekonomide büyüyen iş gücü açığını kapatma ve yaşlanan nüfusu gençleştirmenin ana hedefleri olduğunu kaydetti. *

 

Kanada’da yaşamayı isteyen pek çok kişinin aklına takılan ilk sorulardan biri ‘Mesleğimi Kanada’da yapabilir miyim?’ sorusudur. Hangi mesleğe sahip olursanız olun elbette mesleğinize Kanada’da devam edebilirsiniz ama bunun için önce Kanada’da geçerli olan mesleki yeterlilik kriterlerini sağlamalısınız. Bu yazımızda genel olarak teknik meslekleri ele alacağız ve Kanada dışında bu eğitimi almış olan kişilerin Kanada’da mesleklerini yapabilmeleri için izlemeleri gereken yolları kısaca açıklayacağız.

Kanada’da mesleki denklik alabilmek bazen meşakkatli ve masraflı olabiliyorsa da, tüm işlemleri tamamlayıp çalışmaya başladığınızda maddi ve manevi olarak emeklerinizin karşılığını alıyor olmanın mutluluğunu yaşayacağınıza inanıyoruz. Elbette hiç birşeyi toz pembe hayal etmemek lazım, bununla beraber gerek çalışanların yasal hakları gerekse maddi tatmin anlamında Kanada’nın dünyadaki pek çok ülkeden daha yüksek bir seviyede olduğu da yadsınamaz.

Kanada’da pek çok meslek düzenlemeye tabidir. Bu gruba giren mesleklerden birini icra edebilmek için ilgili meslek odasına kayıt yaptırarak üye olmak yasal bir zorunluluktur. Genel olarak, üyelik işlemleri için önce ülke çapında geçerli olan bazı ön şartlar yerine getirilmelidir. Akabinde ilgili meslek odasının şartları sağlanmalıdır. Ancak üyelik işlemi tamamlandıktan sonra tam yetki ile mesleğinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Kanada’da uygulanan eyalet sistemi nedeniyle, bir mesleği düzenlemekle sorumlu olan meslek odaları her eyalet için farklıdır ve her meslek odası üyelik şartlarını kendi belirler. Bir meslek için meslek odasına üyelik bazı eyaletlerde yasal zorunluluk iken, bazı eyaletlerde isteğe bağlı olabilir. Ya da bazı eyaletlerdeki meslek odalarının üyelik şartları, diğerlerine nispeten değişiklik gösterebilir. Tüm bu sebeplerden ötürü, eğer Kanada’da düzenlemeye tabi olan bir meslek dalında çalışmayı planlıyorsanız, yaşayacağınız eyaleti seçerken bu detayları göz önüne almak isteyebilirsiniz.

Teknisyen (tekniker) ve mühendislik meslekleri, Kanada’nın tüm eyaletlerinde düzenlemeye tabidir. Özellikle mühendislik eğitimini ister Kanada’da ister başka bir ülkede almış olun, tam yetki ile çalışabilmek için yaşadığınız eyaletteki meslek odasına üye olmalısınız. Üyelik şartları, Kanada dışında eğitim almış kişiler için biraz daha farklıdır.

19 Kasım 2016’da yürürlüğe giren göçmenlik yönetmeliği Express Entry nitelikli işçi sisteminde federal onaylı iş teklifine (LMIA)  verilen puanı 600 puandan 50 puana düşürdü. 600 puan Express Entry başvurusunun başarısını hemen hemen garanti ediyordu. Fakat yönetici sınıfı LMIA ile 200 extra puan alacak. Bu da hükümetin her ay keyfi olarak tesbit ettiği puan barajına tabi olarak başvurunun başarısını sağlayabilir. Yani hükümet iş teklifi alan nitelikli işçilerin çoğunluğunun üst düzey yönetim tecrübesi olmasını istiyor.

Bu değişiklikler meslek diploma-sertifika egitimiyle calışma vizesi alıp iş bulup eyalet kanalıyla (PNP) Kanada göçmenlik başvurusu yapanlara en yüksek başarı şansı bırakıyor. Ontario ve British Columbia PNP bu amaca en uygun eyalet programları. Fakat Ontario programının senelik kontenjanı çok küçük olduğu için BCPNP en tercih edilen eyalet programı.

Kanada dışında eğitim almış bir teknik eleman olarak Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapmayı planlıyorsanız ya da yaptığınız başvurunun sonucunu bekliyorsanız ya da halihazırda göçmen veya vatandaş statüsü ile Kanada’da yaşıyorsanız, mesleğinizi icra etmek için atmanız gereken yasal adımların genel haritası aşağıdaki şekilde olacaktır.

 

-Kalifiye İşçiler İçin;

Eğer iş piyasası ihtiyaçlarını karşılayan becerilere ve deneyimlere sahipseniz Federal Skilled Worker Programı altında daimi oturma izni almaya hak kazanabilirsiniz. Diğer faktörler arasında eğitim, İngilizce veya Fransızca konuşma becerisi ve iş teklifi yer almaktadır.  Citizenship and Immigration Canada‘nın (CIC) internet sitesine girerek gerekli koşulları taşıyıp taşımadığınızı ve sizin için uygun olabilecek diğer seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Şunu hatırlatmakta fayda var ki kalifiye işçi olarak yapacağınız başvuru seçilebilme koşullarına göre değerlendirilecektir. Ön seçilme kriterleri başlıca şunlardır:

 • İngilizce veya Fransızca konuşabilme
 • Eğitim düzeyi
 • İş deneyimi

Lütfen şuna dikkat ediniz: Federal Skilled Worker programı Quebec eyaleti hariç Kanada’nın herhangi bir bölümüne gitmek isteyen insanlar içindir.

Provincial Nominee Program ( Eyalet bazlı göçmenlik programı )

Kanada göçmen sisteminin bir parçası olan Provincial Nominee programı Kanada’nın birçok eyaletinde geçerlidir. Bu program eyaletlerin belirli ekonomik ve iş piyasası ihtiyaçlarını karşılayacak göçmenler bulmalarına yardımcı olur. Provincial Nominee programının standart şartlarından biri başvuranların onları kabul edecek eyalete yerleşmek zorunda olmasıdır.

Bu programa katılmaya hak kazanmak için yerleşmek istediğiniz ve eyalet bazlı göçmenlik sürecini tamamlamak istediğiniz eyalete veya bölgeye başvurmanız gerekir. Eyaletlerin ve bölgelerin şartları farklılık gösterir ve her birinin başvuru süreci vardır. Başvurunuz eyalet veya bölge tarafından kabul edilirse daimi ikametgah için Citizenship and Immigration Canada’ya ayrı bir başvuru yapmanız gerekir. CIC görevlisi Kanada göçmen yönetmeliklerine göre başvurunuzu değerlendirir.

Göç etmek için başvuru yapmadan önce Kanada’daki çalışma şartlarını gözden geçirmeniz gerekir. Eğitim, kalifikasyonlar ve profesyonel, teknik veya kalifiye işçi deneyimleri buna dahildir. İş piyasası trendleri hakkında bilgi sahibi olmanız da avantaj sağlar.

 

Kanada  Forening Credentials Referral Office Foreign Credentials Referral Office ( Yabancı İş ve Eğitim Denklik Programı Ofisi) iyi bir başlangıç noktasıdır. FCRO’nın internet sitesinden detaylı bilgi alınabilir.

Kanada’da yaşamak istediğiniz yere bağlı görev tanımları, maaşlar, gerekli nitelikler, dil eğitimi ve iş fırsatlarını öğrenmek için internet sitesinin Working in Canada Tool bölümünü kullanabilirsiniz. Farklı meslekleri ve farklı lokasyonları araştırmanıza izin veren bu bölüm kendiniz ve aileniz için uygun olan yerleşim kararını vermenize yardımcı olur.

 

-İş Adamları  İçin; (Business Immigration Programı)

İşadamı, yatırımcı veya serbest meslek deneyimi olan biriyseniz Business Immigration programı aracılığıyla daimi oturma izni alabilirsiniz.

Bu program yatırım yapacak finansal kaynağa sahip ve aynı zamanda Kanada’nın ekonomik refahına katkı sağlayacak ve Kanadalılar için iş fırsatları yaratacak kişiler için tasarlanmıştır. Çiftlik yönetimi, sanat veya spor deneyimi olanlarda bu program aracılığıyla daimi oturma izni alabilir.

Business Immigration programının üç kategorisi vardır:

 • Yatırımcılar
 • Girişimciler
 • Serbest meslek sahibi kişiler

Her kategorinin farklı deneyim ve finansal şartları vardır.

Göçmen temsilcileri, danışmanları ve avukatları

Vize başvuruları için tavsiyeler veren veya yardımcı olan insanlar vardır. Bu kişiler verdikleri hizmet karşılığında belli bir ücret alır. Göçmen temsilcisiyle çalışmak zorunda değilsiniz. Bir temsilci ile çalışacaksanız başvurunuzla özel olarak ilgilenilmez ancak yine de temsilciyle çalışmak istiyorsanız seçiminizi dikkatli yapın ve Kanada hükümeti tarafından yetkilendirilmiş biri olduğundan emin olun.

Kanada’da geçici olarak çalışmak

Her yıl binlerce insan Temporary Foreign Worker programı aracılığıyla geçici olarak çalışmak için Kanada’ya gelir. Geçici işçiler belirli beceri veya iş tecrübesi eksiklikleri olan Kanadalı çalışanlara yardım eder. Geçici işçi olarak bir süre sonra daimi oturma izni için başvuru yapabilirsiniz.

Geçici işçi olarak çalışabilmek için çalışma izni almanız gerekir. Aynı zamanda geçici oturma iznine de ihtiyacınız olacaktır.

Başvurunuza detaylı iş teklifi de dahil Kanadalı işveren tarafından sağlanan bazı belgeleri eklemeniz gerekir. İşverenin sizi işe almak için Kanada hükümetinden izin alması gerekir. Gerekli koşullar sağlanırsa işveren çalışma izni başvuruyla birlikte Labour Market Opinion adı verilen belgenin kopyasını size verir. Labour Market Opinion başvuruda değerlendirilen faktörlerden sadece bir tanesidir.

Kanada’da kalmak – Canadian Experience Class (Kanada Deneyimli Sınıfı)

Kanada’da geçici işçi olarak kalıyorsanız daimi oturma izni almak için Canadian Experience Class’a ( Kanada Deneyimli Sınıfı ) başvurabilirsiniz.

Belli meslek gruplarındaki geçici işçiler Kanada iş ortamında deneyim kazandıktan sonra bu program aracılığıyla daimi ikametgah için başvurabilirler.

Buna ek olarak Canadian Experience Class ( Kanada Deneyimli Sınıfı ) başvurularını Kanada’da yaşamaya ve çalışmaya devam ederken de yapabilirsiniz.

Çalışan olarak Kanada’daki haklarınız

Kanada’nın geçici işçiler de dahil her çalışanı koruyan yasaları vardır. Bu yasalar adil ödeme, çalışma saatleri, dinlenme süresi, işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili belli standartlara bağlanmıştır. İşvereniniz pasaportunuzu veya çalışma izninizi alamaz. Kanada’nın her eyaletinde ve bölgesinde işçi ve iş hukukuyla ilgilenen ofisler vardır. Maaşınız, çalışma saatleriniz, dinlenme süreniz veya diğer konularla ilgili endişeleriniz varsa yakınınızdaki iş veya çalışma standartları ofisleriyle görüşün. İş veya çalışma standartları ofisleriyle temas kurmak veya internet sitelerini ziyaret etmek için işvereninizden izin almanıza gerek yoktur. Bunu yaptığınız için sizi cezalandırmazlar veya sınır dışı etmezler.

Kanada’ya giriş – Temel gereklilikler

Kanada’ya ister çalışmak ister gezmek ister eğitim almak isterseniz de daimi olarak yaşamak için gidin yerine getirmeniz gereken temel gereklilikler vardır. Örneğin sağlığınızı, güvenliğinizi veya Kanada güvenliğini tehdit eden bir durumun olmaması gerekir. Aynı zamanda herhangi bir suç faaliyeti kaydı Kanada’ya girmenizi engeller. Buna mağaza hırsızlığı veya sarhoş araba kullanmak gibi sabıkalar da dahildir. Yanlış bilgi veya sahte belgeler vermemeniz gerekir.

İhtiyacınız olan bütün bilgilere ve formlara Citizenship and Immigration Canada‘nın (CIC) internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Eyalet Meslek Odasına Kayıt

Çalışmaya karar verdiğiniz eyaletteki meslek odasına üyelik başvurunuzu yapmaktır. Daha önce bahsettiğimiz gibi her eyaletin meslek odası kendi üyelik şartlarını belirler.

 

Kanada Göçmenlik Puanları

Kanada göçmenlik başvurularında bir puan vardır. Bu puan oranına göre başvurunuz değerlendirilecektir. Kanada göçmenlik puanları şu şekilde;
Yaş 
21- 45 yaşları arası 10 Puan
18 altı veya 48 yaş üstü 0 Puan
18-47 yaş arası 4 Puan

Eğitim
Ortaokul-lise mezunları: 5- 10 Puan
Üniversite mezunları: 20 puan
3 yıllık meslek okulu: 20 puan
İki yıllık önlisans: 15 puan
Master-doktora yapmış olmak: 25 puan

Meslek eğitimi
Petrol mühendisi 17 puan alırken aynı rafineride çalışan işçi 2 puan alıyor.
Kanada’da önceden iş ayarlamak 10 puan

Mesleki tecrübe
En az 1 yıl çalışmış olmak: 10 puan İki yıl: 15 puan, 3 yıl: 20 puan, 4 yıl: 25 puan

Yabancı dil bilgisi
İngilizce veya Fransızca dil yeteneği: 20 puan. İki dilden birini iyi derecede biliyorsanız 16 puan. Orta derecede biliyorsanız 12 puan. Diğer kategoriler : 0 puan

Kişisel uyum
Kanada yaşam tarzına ve kültürüne uyum ve motivasyon: 5-7 puan

Akrabalık
Birinci dereceden : 5 puan
Eşinizin yüksek lisans mezunu olması: 5 puan, lisans mezunu olması : 4 puan
Kanada hükümeti her katılımcıya 8 puan veriyor.

Kanada Yurttaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı Resmi Web Sitesi http://www.cic.gc.ca/

Kanada Göçmenlik ve İltica Kurulu Resmi Web Sitesi http://www.irb-cisr.gc.ca/eng/pages/index.aspx

 

 

Editör: ”Yurt dışında çalışmak istiyorum diyenlere özel faydalı yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.”

Aşağıdaki yorum bölümünden meslek bilginizi ve yapmak istediğiniz işleri yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
Author: Haber Merkezi

3 Responses to "KANADA’DA TEKNİK ELEMAN OLARAK ÇALIŞMAK"

 1. Btltpn Posted on 25 Şubat 2018 at 17:22

  Merhaba eşim kanada ya gidecek Türkiye’de kendi iş yerimiz var telefon tamiri ve satışı yapıyoruz. 39 yaşında ve bu meslek babadan kalma neredeyse yaşı kadar elektroniğin içinde. Bir detay da liseyi terk etmiş, yani mezun değil. Benim sormak istediğim Kanada ya gittiğinde ilk adımı ne olmalı? Bu mesleği orada icra edebilir mi? Orada kendisini elektronik teknisyeni diye mi tanıtacak?

  • Haber Merkezi Posted on 25 Şubat 2018 at 19:03

   Merhaba. Her ülke için çalışma izni almanın şartları farklı olmaktır. Kanada içinse bu durum yazımızda da belirttiğimiz üzere o eyaletteki meslek odaları ile iletişime geçip, meslek mezunu ve tecrübe sahibi olduğunu ibraz etmesi gerekmektedir. Ama bu aşamadan önce ilk adımınız ielts dil sınavından iyi bir puan almanız. Mesleki İngilizcenizin de yeterli düzeyde olmasını ayrıca belirtelim. Çünkü meslek odaları yapacakları mülakatlarda meslek İngilizcesine de önem vermekte. Daha ayrıntılı bilgiyi internet üzerinden bulabilirsiniz. Yolunuz açık olsun.

 2. yusuf ilk Posted on 25 Nisan 2018 at 14:57

  merhabalar,
  kriter puanlamaya göre 67 puan almam gerekiyor , 67 puanı ne anlama gelmekte acaba ?

Konu hakkında ki düşüncelerinizi yazın!