CAT 5, CAT 6 VE CAT 7 KABLOLARININ ÖZELLİKLERİ

Categories: Genel

CAT Kablo Renk Sıralama Standartları

Cat5, cat6 ve cat7 kablolarının özellikleri
Cat kablolar diğer bir adıyla ethernet kablosu olarak da adlandırılır. Cat kabloların üretim amaçları endüstride, bilgisayarlarda ve haberleşme ağlarında veri transferin de kullanılan 8 telli ve 4 çift kablodan oluşur. Gelişen teknoloji ile beraber veri transferlerinin hızları da artarak eskiden beri kullanılan cat 5 kabloları bu hızlara yetersiz kalarak istenilen perfonması gösterememektedir. Hızlanan veri transferlerini karşılamak için farklı teknik özelliklerde cat5, cat5e, cat6, cat6a ve cat7 kablolar üretilmiştir. Yapı gereği ethernet kabloları bir birlerine benzeselerde aynı değillerdir. Bu yüzden kullanım alanlarına göre ethernet kablosu seçilmelidir.

CAT5 VE CAT 5e KABLO NEDİR? ARALARINDAKİ ÖZELLİKLERİ

CAT 5 ; ethernet kabloları günümüzde en yaygın olan ve en çok kullanılan cat kablosudur. Cat 5 kabloları veri transferlerinin yoğun olmadığı ve kablo mesafesinin kısa olduğu uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Cat 5 kabloları, 100 mhz bant genişliğinde 10/100 mbps hızları karşılamaktadır. Kullanılan kablo mesafeleri ise 100 metreyi geçmemelidir.
CAT 5e ; kablosu cat 5 kablosunun veri transferinde yaşanan veri hızının azalmasını karşılamak amacıyla geliştirilen kablo dur. 100 mhz bant genişliğinde olup 100/1000 mbps hızları karşılamaktadır. Kablo uzunluğu 100 metreyi geçmemelidir. Cat 5e kabloları geriye dönük olarak cat 5 kablolarıyla uyumludur.
Cat 5 ve cat 5e kabloları RJ 45 soketi ile kullanılır.

 

CAT6 VE CAT 6a KABLO NEDİR? ARALARINDAKİ ÖZELLİKLERİ

CAT 6 ; kabloları 1 gigabit hızları ve 250 mhz’e kadar perfonmans sağlar. Kısa mesafede ( 55 metre ) kullanıldığı takdirde 10 gigabit bağlantı hızlarını destekleyebilir.
CAT 6a ; kablosu cat 6 kablosunundan daha fazla performans elde etmek için güçlendirilmiş olan kablodur. 250 ila 500 mhz bant genişliğine sahip 10.000 mb ve 10 gigabit (100 metre) ) bağlantı hızlarında veri transferlerini karşılamaktadır. Ekranlı kablo özelliği ile parazitleri en aza indirir.

CAT 7 KABLO NEDİR? VE ÖZELLİKLERİ

Cat 7; kabloları cat 5e ve cat 6a kablolarına göre daha hızlı sinyalleri ( veri ) destekleyerek 600 mhz e kadar olan veri iletim hızlarını sağlamaktadır. CAT7 kablosu 100m bakır kablo üzerinde 10 Gigabit Ethernet sağlar. Cat kabloların bağlantı renk kodları ve sıralaması yukarıdaki resimde gösterilmektedir.

 

Author: Haber Merkezi

Konu hakkında ki düşüncelerinizi yazın!