Mühendislikte Kadın Öğrenci ve Çalışan Olmak

Categories: Genel

 

Öncelikle bu bölümü seçmeden önce ‘’ Mühendislik nedir? ‘’ konusunda biraz araştırma yaptım. TDK sözlüğünde , mühendislik nedir? Sorusuna cevaben ; ‘’ İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse’’ olarak tanımlanıyor.

 

Dikkat ettiyseniz açıklamada cinsiyetle alakalı bir durum belirtilmemiş fakat toplumumuzda ‘’mühendis’’ denildiğinde akla ilk gelen cinsiyet erkek cinsiyetidir ve kadın cinsiyetinin akla geldiği algı neredeyse çok azdır. Ben de ilk ‘’mühendis olmak istiyorum ben, öyle tercih yapacağım’’ dediğimde çevremden gördüğüm ilk tepki ‘’ yahu bu mühendislik erkeklere göreymiş kadınlar tercih etmiyormuş hem sahada falan çalışılıyormuş sen yapamazsın’’ tarzı tepkilerdi. Hatta bazı insanların mühendisliğin sadece erkekler tarafından tercih edilebilen bi bölüm olduğunu sandıklarını gördüm. Elbette bu durum sizi umutsuzluğa itebiliyor ve üzebiliyor fakat ben bunlara aldırış etmedim. Ailemin desteğiyle Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğini kuzenimin tavsiyesi üzerine araştırıp tercihlerime ekledim. Tercihlerimi tamamen kendim yaptım ve aslında bu bölümün geleceğini de içten içe biliyordum . Açıklandığında hiç sürpriz olmamıştı. Seçtiğim için kesinlikle pişman değilim ve olacağımı düşünmüyorum çünkü öncelikle hayalimdeki tasarımlar ve ilgi alanımdaki konular üzerinde yoğunlaşabileceğim. Ayrıca mezunu ve öğrencisinin genel olarak erkek olduğu bir bölümde bir kadın olarak var olmak bu bölümde okumak ve çalışacak olmak bana ayrı bir istek ve güç veriyor.

 

”Mühendislik erkek işidir” genel algısının gün geçtikçe kadın mühendislerimiz tarafından yıkılıyor olması, bir kadın olarak bizim de böyle genel bir algıya sahip meslekte var olabileceğimizi kanıtlayabilmek ve mühendislik seçmek isteyen kadın arkadaşlarımızı teşvik edebilecek olmak bana ayrı bir gurur ve umut veriyor. Çünkü bence ilim, bilim ve fenin olması gereken ve ancak bu yolla kalkınmanın, bilinçlenmenin ve ilerlemenin gerçekleşebileceği bir toplumda cinsiyete değil, ortaya çıkan işin ne kadar ülkemizi geliştireceğine bakılması gerektiğini düşünüyorum.

 

EDİTÖR:

Fatmanur ÖZEL

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği  Öğrencisi

 

Author: Fatmanur ÖZEL

Elektronik ve Haberleşme Öğrencisi

Konu hakkında ki düşüncelerinizi yazın!