DWDM TRANSMİSYON SİSTEMLER

Categories: Fiber Optik,Genel,GSM,Sabit Telekom,Uydu Haberleşme

DWDM Nedir?

DWDM, Dense Wavelength Division Multiplexing kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı Yoğun Dalgaboyu Bölmeli çoğullama anlamına gelir. DWDM genel olarak bir tek fiber optik kablo (SM tek kıl) üzerinden birden fazla bilginin birbirini etkilemeden taşınması için kullanılır.

Huawei 100 GE DWDM Transmisyon Sistemin Görünümü

 

DWDM Transmisyon Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Tek bir fiber çifti üzerinde çok sayıda yüksek hızlı devre taşıyabilme imkanı sağlayan yüksek kapasiteli linklerin kurulması. Yüksek kapasite imkanı sağlaması açısından diğer alternatif transmisyon çözümleri ile karşılaştırıldığında ekonomik yatırım faydaları sağlaması.

DWDM Sistem Çalışma Mantığı

Optik anahtarlama ve yönlendirme teknolojisi ile sağlanan sistem güvenilirliği. Gelişmiş işletim/yönetim fonksiyonlarının SDH sistemleri ile entegreli çalışabilme imkanı getirmesiyle, tek bir noktadan tüm şebeke elemanlarına erişim sağlaması. Daha az sayıda fiber ve teçhizat kullanımıyla birlikte güçlü işletme/yönetim sistemleri ile yatırım ve işletme kolaylığı ve ekonomik tasarruf getirisi.

 

DWDM Kimler İçin Uygundur?

Günümüzde DWDM Telekom ve Uydu operatörleri tarafından, yüksek hızlı kapasite kullanımında fiber maliyetlerini düşürmek amacıyla daha çok noktadan noktaya uzak mesafe omurga yapısında tercih edilmektedir.

 

Editörden Bilgi Notu: DWDM transmisyon sistemleri Türkiye’de ilk olarak Türk Telekom şebekesinde, 2001 yılından itibaren SDH transmisyon teçhizatı ile birlikte ana omurgada kullanılmaya başlandı.

 

 

 

Kaynak: www.elektronikhaberlesme.org

 

 

Author: Haber Merkezi

Konu hakkında ki düşüncelerinizi yazın!