LONGBOW RADARINI TANIYALIM

Categories: Radar

 

LongbowMilimetre Dalga Radarı , Longford LLC ( Lockheed Martin’le ortak girişimi ) tarafından ilk olarak ABD Ordusundaki Apache helikopterleri için geliştirilmiş ve inşa edilmiştir. Apache helikopteri, tepesindeki bu özel radar yardımıyla “hellfire füzesi” kullanabilmektedir. ABD Ordusunca yapılan testlerde, Apache ölümcüllüğünün dört katına ve hayatta kalma becerisini yedi katına arttırdığını gösteriyor. Gündüz ve Gece çalışmasının yanı sıra, sürekli ateş desteğiyle uyumlu çalışabilmektedir.

Apache LONGBOW sistemi kendini, Sürekli Özgürlük ve Irak Özgürlüğü Operasyonu’nda savaşlarda kanıtlanmış. LONGBOW Silah Sistemi, ilk üretimi 1996 yılında oldu ve İlk Apache Longbow, Nisan 1997’de ABD Ordusu’na teslim edildi. Şimdiye kadar (Eylül 2017) ABD Ordusu ve uluslararası müşterileri için yaklaşık 400 radar ve 14.000’den fazla füze üretilmiştir.

Laserin, hellfire füzeden farklı olarak ateş ettikten sonra füze hedefe ulaşana dek hedefe kilitli kalması gerekmez. 16 tane hellfire füzeyi saniyeler içinde 16 ayrı hedefe ateşleyip oradan uzaklaşabilir. Yine bu radar saniyede 200 kusur hedefin konumunu, tipini ve dost mu, düşman mı olduğunu belirleyip, tüm dost birimlere iletir. Ayrıca en öenmli özelliğinden bir tanesi de bu radar sayesinde füzeleri fırlattıntan sonra alçalıp ağac, ev, tepe arkasından sadece longbow’u çıkararak tam siper alıp, hedeflere kititli kalabilir. Bütün bu işler pervanelerinin üstündeki radarı vasıtasıylameydana gelmektedir. Bu özellikler Apache’yi dünyanın en iyi saldırı helikopteri yapmaktadır. Fakat 2006 yılında Comanche Helikopterleri kullanılmaya başlanmasıyla biraz geri planda kalacaktır.

 

Ülkemizde ise Savunma Sanayi Müşteşarlığı bünyesinde, METEKSAN Savunma tarafından aynı kategoride yerli radar üretimi (MİLDAR) yapılmakta ve ATAK helikopterlerimiz başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılmaktadır. MİLDAR’ın, düşük ağırlığı ve hacmi ve düşük güç gereksinimi nedeniyle Longbow’a rakip olacağı kesin.

 

Kendi Longbow’ubu takmış bir saldırı helikopteri AH-64 Apache Helikopter!

 

Author: Haber Merkezi

Konu hakkında ki düşüncelerinizi yazın!