TRAFİK RADARLARI ve ÖZELLİKLERİ

Categories: Radar

Karşılaştığımızda fren Pedalını tekmelediğimiz ve kalp atışlarımızı hızlandıran trafik radarlarının çalışma prensibine değinelim. Trafik radarları yine sinyal gönderme ve gönderilen sinyalin geri alınması prensibine dayanmaktadır.

 

İki çeşidi vardır: Radyo sinyali gönderen radarlar ve Lazer sinyali gönderen radarlar.

Prensip; Kendisine doğru gelmekte olan aracın plakasına denk gelecek şekilde iki farklı zaman da iki farklı sinyal göndermektir. İlk gönderilen sinyalin geri dönüş hızı ile ikinci gönderilen sinyalin geri dönüş hızı arasındaki fark dedektör decoderlerinden geçer ve yaklaşık %10 sapmayla ortalama hız bulunur.

 

Radar sisteminin araç üzerinde plakaya odaklanması da tesadüf değildir. Araç plakaları kaliteli bir reflektörden yapılırlar ve üzerine hangi ışın gönderilirse gönderilsin geri atma özelliğine sahiptirler. Radyo sinyali ile çalışan radarlarda anlık frenleme ile ceza yemekten kurtulabilir fakat lazer ışını gönderen radarlarda keskin ve mikro saniye bazlı hesap yapıldığı için genelde fren pedalına dokunamadan ceza yenmiş olur.

 

Son olarak şunu belirtmekte fayda görüyoruz; radar tespit cihazını üreten veya ithal edenler hakkında 2 yıla kadar hapis, kullanan kişilere ise 1.967 tl para cezası kesilecektir. Siz en iyisi kurallara uyup kendinizin ve trafikteki diğer insanların hayatını riske etmeyin.

 

Ayrıca kısa bir not; Hız öldürür!

 

Author: Haber Merkezi

Konu hakkında ki düşüncelerinizi yazın!