YENİ AMATÖR TELSİZCİLERE ÖNERİLER

Categories: Amatör Telsizcilik

Yeni Amatör Arkadaşlara Tavsiyeler;
*Lütfen tamamını okumadan Beğen ya da Paylaş yapmayınız!

1- Bu hobiyi gerçekten ilgi ile takip edenleriniz olduğu gibi yine maalesef diyerek yazıyorum ki ticaret amaçlı veya kulaktan duyma havadisler ışığında her türlü frekansı her türlü kullanma izni zannederek almış olan hatta ve hatta evdeki özürlü çocuğu oyalansin diye bu belgeyi alanlar ya da aldirilanlar olduğunu unutmayın.

2- Yukarıda belirtilen detay ışığında hangi tarafta olduğunuzu ancak sizin davranış ve dialoglariniz belirler.

3- Yeni ve bilgisi az arkadaşların revaçta olduğu bu tip sınav sonrası dönemlerde bitlik tarzı gruplarda veya internet satış sitelerinde (layığı ile yapanları tenzih ederim) amatör cihazlar satan kişiler nedendir bilinmez ancak normal şartlarda 200tl değerindeki cihazları 500tl gibi rakamlara satma çabasında olabiliyor. Cihaz hakkında “profesyonel telsiz lisans gerekmez” ibareleri ile inanılmaz şekilde kurum frekansları teşhir edilerek dahi ilan vermek sacmaliginda akılları sıra marifetmis görüntüsü ile müşteri çekme içerisinde davranan ve maalesef amatör belgesi sahibi kişiler de bulunmaktadır. Ne kadar amatör ruhuna haiz kişiler olduğu kanun önünde tartışılacak bu tarz kişiler hakkında cevrenizde bulunan derneklerin kapısını calmaktan, mail atmaktan veya telefonlarını çaldırarak danismaktan çekinmeyin ki gereken saygın dostluk ve birliktelikler yasanabilsin.

4- Hobimizin sadece afet haberleşmesi olduğunu veya elimde aracimda rahat rahat telsiz tasiyabilme belgesi aldım düşüncesinde olmayiniz. Afet durumunda tabii ki yardımcı olacağımız bilgimiz olmalı ve ancak devlet yetkilileri tarafından seçilmiş kişilerin gelen davet üzerine teknik destek verebilecek bilgiye haiz birer amatör olmak gereğini bilin ve onlar gibi olmak yönünde uğraşlar sergileyin.

5- Bu tip birlikteliklerin hepsine zaman ayırın. Nerede ve hangi dernek çatısı altında olursa olsun cagrilmayi beklemeyin. Gidip ben de katılmak istiyorum diyebilme cesaretini gösterin. Hepsi gerçek Amatör ruhuna sahip kapılar ise muhakkak sizlere açık olacaktır. Uğraş gösterin ve sorgulayin.

6- Özellikle Röleler üzerinde bir süre dinlemede kalın. Dinlemek size ileride çok daha iyi birer tecrübe olacaktır. Yanlış ve doğruyu sevilmeyi ve saygıyı hatta iğrenç sıkıcı, bunaltici veya ahlaksız olayları da (maalesef) canlı canlı dinleme şansı bulacaksınız.

7- Yapılması sıkıcı veya bunaltici veya inanılmaz keyifli ve bilgilendirici her olaya bizzat şahitlik etme şansınızı kullanın.

8- Soru sormaktan çekinmeyin. Siz gerekli ahlakla davranirsaniz o kadar sevilecek ve o kadar çabuk öğreneceksiniz!

9- Fonetik alfabe kulanirken zorlanmaniz gayet doğaldır ve unutmayın hepimiz bu unutulmaz anları yaşadık. Kimse doğduğunda bu özelliklere sahip değildi.

10- Son olarak unutmayın ki hobimiz uçsuz bucaksız bir hobidir. Sadece UHF veya VHF veya bir el cihazı edinmek bu hobiyi yaptığınız demek değil, sadece işinize geldiği kadar amatorsunuz demektir. İşinize bu kadar basit olanı gelmesin ki gerçekten gerekli hallerde ortalıkta sersem sersem gezen çaresiz biri olmayın, çaresiz kalanlara umut olabilme yolunda bilgili, sakin, insanı ve insanlığı seven, saygı dolu, farklı bir kişilik olun. Bu hobimizle mümkün bir gerçektir.

Saygılarımla.

 

Yazar: TAMAD TA1IHE Op.Murat, 73!👍

 

Author: Haber Merkezi

2 Responses to "YENİ AMATÖR TELSİZCİLERE ÖNERİLER"

  1. Hüseyin EMCAN Bigadiç TRT Yurt Muhabiri Kameraman Posted on 9 Şubat 2018 at 01:47

    Amatör Telsiz konusunda Bizleri ve Amatör Telsizciliğe gönül vermiş adayları bilgilendirdiğiniz için şahsım adına Çok teşekkür ederim. Türkiye de İlk defa 1983 1984 yılları arasında Halk bandı CB Telsiz yasası çıktığında çok sevinmiştim ve ilk defa K40 Model CB telsiz sahibi olmuştum Balıkesir Bigadiç İlçesinde CB Telsizciler derneğini kurmuştuk Dernek olarak İlçe Jandarma ya bir CB Telsiz koyup Gerekli olduğunda Halkın Can ve mal güvenliği için jandarma ile acil irtibat kurma imkanı sağlamıştık. Yıllarca Merkez ve Mobil CB Telsiz kullananlar ile Çok güzel Dostluklar kurulduğuna çok kişilere yardımcı olunduğuna şahidim.Tarih 2018 Balıkesir ilimizde KEGM Amatör Telsizcilik Sınavı yapılacağı’nı bilgisini aldım Yaşım 60 a geldi Neden olmasın Devlete millete benimde faydam olsun duyguları ile sınava hazırlanıyorum Sınavım başarılı geçer ise inşallah Amatör Telsizciliğe ilk adımı atmış olacağız Türkiyede Amatör Telsiz sınavına giren arkadaşlarıma başarılar dilerim Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah
    Bigadiç Hüseyin EMCAN

  2. Hüseyin EMCAN Bigadiç TRT Yurt Muhabiri Kameraman Posted on 9 Şubat 2018 at 01:51


    Hüseyin EMCAN Haberi

Konu hakkında ki düşüncelerinizi yazın!