DÜNYADA YAPILAN İLK ELEKTRONİK HARP HAREKATI

Categories: Genel,Taktik Haberleşme

Bugün 18 Mart… Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü. Dünyayı değiştiren savaş olan Çanakkale’de aynı zamanda Türk havacıları için de ilklerin yaşandığı bir savaştı…

Çanakkale aynı zamanda “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ü dünyanın tanımaya başladığı savaştı. Alevlenen istiklal ruhu, bir kaç yıl sonra yeni bir ülkenin doğuşunu sağlayacaktı… Şehitlerimizi minnetle anıyoruz…

Modern savaşlarda düşmanın haberleşmesini takip etmek, karıştırmak neredeye operasyonun vazgeçilmezlerinden biri.

Dünyada ilk kez yapılan elektronik karıştırma harekatının Çanakkale Savaşı sırasında yapıldığını biliyor musunuz?

Modern savaşlarda düşmanın haberleşmesini takip etmek, karıştırmak neredeye operasyonun vazgeçilmezlerinden biri.

Müttefik Orduları için Çanakkale’nin geçilmesi Birinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirecek çok önemli bir harekat olacaktı. Binlerce askerin deniz yolu ile taşındığı Çanakkale’de, uçaklarla gerçekleştirilen operasyonlar da büyük önem taşımaya başlamıştı.

Müttefik Orduları, Gökçeada ve Bozcaada’ya kurdukları basit meydanlar yardımı ile Çanakkale Savaşı’nın gidişatını havadan yönlendirmeye çalışıyordu. Tarihin ilk uçak gemileri de bu savaşta kullanılacaktı.

Tarihler 5 Mart 1915’i gösterirken iki torpido botun eşlik ettiği Queen Elizabeth zırhlısı, düşman uçağın yürüttüğü atış yönlendirmesi ile Kilitbahir’deki topçu bataryalarını aşırtmalı olarak bombardıman etmeye kalktı.
O sırada Kilitbahir girişindeki Yıldıztepe’de gizlenerek konuşlanmış Yıldız Telsiz Telgraf İstasyonu, atış tanzimini yaptıran uçakla gemiler arasındaki iletişimin frekansına girdi. ‘Jamming’ olarak adlandırılan telsiz karıştırması yaptı. Uçak ve gemi arasındaki iletişim büyük ölçüde aksadı. Bombardıman karıştırma nedenigyle başarısız oldu.

Bu olay, Çanakkale Savaşı’ndaki ilk elektronik savaş uygulamasıydı. Türk tarafınca başarı ile gerçekleştirilmişti.

O yıllardaki telsiz iletişimi ‘simplex’ yani tek yönlüydü. Uçak hedef koordinatlarını gemiye telsiz telgraf yoluyla iletiyordu. Gemi yollanan mesajları aldığını ışıldağını Morse koduna uygun olarak açıp-kapatıp bildiriyordu.

Askerin bilinmeyen kahramanlık öyküleri
* Türkler, havacılığı istihbarat ve keşif amaçlı kullanmak üzere harekete geçen ilk hava kuvvetleri olma özelliğini taşıyor. Bu yüzden 1912 yılında eğitime alınacak pilot adayları için ‘fotoğraf çekebilme’ şartı aranmaya başlandı.

  • Türkler ilk kez 30 Kasım 1915 yılında hava muharebesinde bir düşman uçağını düşürdü. Pilot Üsteğmen Ali Rıza ile makineli tüfekçi Teğmen İbrahim Orhon’un düşürdüğü uçak İngilizler’e aitti.
  • Çanakkale semalarında ki ilk hava zaferi Türklere aittir. Yunan pilotlarına karşı ilk zafer 23 Ocak 1918’de kazanıldı.
  • Türkler Çanakkale cephesinde düşmandan 6 ay önce bölgeye uçak sevk etti ve hava gücünden faydalanmaya başladı.
  • Çanakkale’den 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesine kadar 1915-1918 yılları arasında devam eden hava savaşlarında Türkler 30’dan fazla düşman uçağı düşürdü. Birçok düşman havacı bu hava zaferlerinde yaşamını kaybetti. Buna karşın Çanakkale cephesinde yalnızca bir Türk pilotu şehit düştü.

Kaynak: Çanakkale Cephesi’nde Hava Savaşları – Cenk Avcı, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Yayınları

Author: Haber Merkezi

Konu hakkında ki düşüncelerinizi yazın!