RAMAN DAĞININ İLK TELSİZCİLERİNİN HİKAYESİ

Categories: Genel

O yılların çilesini özetliyor: “Telsizler Raman dağına gelince tabii ki çok sevindik. Telsizlerin bir bölümünü Batman’a, diğer kısmını da Raman’a kurduk. Her sabah MTA ile haberleşirdik. Sondaj kulelerine 1948 yılının sonunda telsiz gelince, Jandarma karakollarındaki telefonlara veda ettik.”

*Karayolların yetersiz olduğu yıllarda Batman’a gelmek zorunda kalan petrol mühendisleri, komşu il Diyarbakır limanını kullanmak zorunda kalıyordu. Petrol kulelerinde telsiz ve telefonlar yoktu. Mühendisler, o dönemlerde Jandarma karakollarındaki telefonları kullanıyordu.

UÇAKLA ANKARA-DİYARBAKIR

Bölgede yolların yetersiz olduğu 40 ve 50’li yıllarda petrol mühendisleri, Diyarbakır hava limanını kullanıyordu. İlk petrol mühendisi merhum Abdurrahan Durukal, o çileli yolculuğu şöyle özetliyor: “MTA’nın iyi bir tarafı vardı. Diğer kuruluşlara göre formalitesi az bir kuruluştu. MTA’da çalışanlar, şube müdürün bir parafıyla uçakla yolculuk yapabiliyordu. 1948 Yılından itibaren Diyarbakır’a uçak seferleri başladı. ABD’den alınan uçaklarla Kayseri, Diyarbakır, Sivas, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır’a aktarmalı seferler başlamıştı. Uçak seferleri aktarmalı yapılıyordu ama yine de trenden daha iyiydi. Trenle 3 gün 2 gece süren yolculukla Batman’a varıyorduk.”

PETROLCÜLERİN TELSİZ VE TELEFONLARI YOKTU

1940’lı Yıllarda Raman’da görev yapan petrol mühendislerinin kullanabileceği telsiz ve telefonlar da yoktu. MTA’daki petrolcüler, Jandarma karakolundaki telefonlardan iletişim kuruyordu. O dönemleri de yine petrolcülükte tarih yazan uzman Abdurrahman Durukal, şöyle anlatıyor: “Prensip olarak sondaj yerlerine 3-5 kişilik bir Jandarma karakolu kurulurdu. Jandarma vasıtasıyla irtibat kurardık. Hepsinde böyleydi. Daha sonra telefon ve telsiz görebildik.” Raman’da telsizlerin gelmesine sevinen Durukal, bir yer de o yılların çilesini özetliyor: “Telsizler Raman dağına gelince tabii ki çok sevindik. Telsizlerin bir bölümünü Batman’a, diğer kısmını da Raman’a kurduk. Her sabah MTA ile haberleşirdik. Sondaj kulelerine 1948 yılının sonunda telsiz gelince, Jandarma karakollarındaki telefonlara veda ettik.”….

Yazının tamamı ve kaynak: https://bit.ly/2Fhqpov

Author: Haber Merkezi

Konu hakkında ki düşüncelerinizi yazın!