Fiber Optik nedir? Fiber Optik teknolojisinin detayları nelerdir?” gibi soruların cevaplarını burada bulacaksınız.

Fiber optik telekomünikasyon sektörü dışında  ayrıca tıbbi görüntüleme ve makine mühendisliği alanlarında da sıklıkla kullanılmaktadır.  Fiber optik, bir insan saç teli çapında çok saf camdan yapılan ince, uzun tellerdir. Bunlar, optik kablolar denilen demetler halinde düzenlenmiştir ve uzun mesafelerde ışık sinyallerinin iletimi için kullanılır. Tek bir fiber optiğe yakından bakarsanız, aşağıdaki parçalardan oluştuğunu görürsünüz:

Fiber Optik Kablo İç Yapısı

Çekirdek – Işığın yol aldığı fiberin ince cam merkezi

Kaplama – Çekirdeği çevreleyerek ışığı çekirdeğe geri yansıtan dış optik malzeme

Tampon kaplama – Fiberi hasar ve nemden koruyan plastik kaplama

 

 

 

 

Yüzlerce, hatta binlerce optik tel (fiber), optik kablolar içinde demetlenmiş olarak yer alır. Demetler İngilizcede “jacket (ceket)” denilen dış kılıflar vasıtasıyla korunur. Optik fiberlerin iki türü vardır: Tek modlu ve Çok modlu fiberler. Tek Modlu fiberler küçük çekirdeklere sahiptir (yaklaşık 3.5 x 10-4 cm veya 9 mikron çapında) ve kızılötesi lazer ışığı (dalga boyu = 1,300 ile 1,550 nanometre) iletir. Daha büyük çekirdeğe sahip olan Çok Modlu fiberler ise (yaklaşık 2,5 x 10-3 cm veya 62.5 mikron çapındadır) ve ışık yayan diyotlar üzerinden (LED) kızılötesi ışık (dalga boyu = 850 için 1,300 nm) iletir. Bazı optik fiberler plastik malzemeden imal edilebilir. Bu fiberler (0.04 inç veya 1 mm çaplı) büyük bir çekirdeğe sahiptir ve LED’ler üzerinden görünür kırmızı ışık (dalga boyu = 650 nm) iletirler.

Spektrumda Fiber Optik Haberleşmenin Yeri

 

 

Fiber Optik Röle Sistemi

Fiber optik röle sistemi şu bileşenlerden oluşur:

Verici – Işık sinyalleri üretir ve şifreler

Fiber optik – Bir mesafe üzerinden ışık sinyallerini iletir

Optik Rejeneratör – (uzun mesafeler için) ışık sinyali artırmak için gerekli olabilir

Optik Alıcı – Alır ve ışık sinyalleri deşifre eder.

Fiber Optik Çalışma Şeması

 

 

Fiber Optik’in Avantajları

Neden fiber-optik sistemleri telekomünikasyon için devrim niteliğinde diye düşünüyorsanız geleneksel bakır tel ile karşılaştırıldığında optik fiberin avantajları şöyle sıralayabiliriz:

Düşük Maliyet– Birkaç kilometrelik optik kablo, eşit uzunluktaki bakır tellere göre daha düşük maliyetlerle sağlanabilir. Bu internet sağlayıcısının ve dolayısıyla kullanıcının tasarruf etmesini sağlar.

Daha İnce– Teknik olarak optik fiber bakır tele göre daha küçük çaplarda çekilebilir.

Yüksek Taşıma Kapasitesi – Fiber optik bakır tellere göre daha ince ancak aynı çap içinde daha fazla veri taşıyabiliyor.

Daha Az Sinyal Kaybı – Fiber optikte sinyal kaybı bakır tele göre daha düşüktür.

Işık Sinyalleri – Bakır tellerde elektrik sinyallerinin aksine, tek bir fiberin içindeki ışık sinyalleri aynı kablonun diğer fiberlerindeki sinyallere karışmaz. Bu daha net telefon görüşmeleri veya daha net bir TV yayın alımı yani sonuçta daha temiz bir hat sunar.

Düşük Güç – Fiber optik daha düşük sinyal kaybı nedeniyle düşük güç vericileriyle çalışabilirken bakır telde yüksek voltajlı elektrik vericiler kullanılıyor. Bu enerji tasarrufu hem sağlayıcının ve yine dolayısıyla kullanıcının tasarruf etmesini sağlar.

Dijital Sinyaller – Optik fiberler özellikle bilgisayar ağları gibi dijital bilgi taşıma ortamları için idealdir.

Yanıcı Değil – Optik fiberden elektrik geçmediği için yangın tehlikesi oluşturmaz.

Hafif – Bir optik kablo bir bakır tel kabloya göre daha hafiftir. Fiber-optik kablolar toprakta daha az yer kaplar.

Esnek – Fiber optik çok esnek ve ışığı gönderip alabildiği için birçok amaçla esnek dijital kamerada kullanılır. Sağlık alanında görüntüleme (endoskopi, karın duvarından geçirilen ve iç organların görülmesini sağlayan laparaskop, vs), mekanik görüntüleme (uçak, uzay mekiği ve otomobil motorlarındaki kaynakları tespit etme) ve sıhhi tesisat alanlarında (boruların içerisinde) kullanılıyor.

Bu avantajlarından dolayı fiber optiği birçok sanayi alanında görebiliyoruz. Yine bu avantajlarından dolayı pratikte birçok faydasını görmekte mümkün. Örneğin Avrupa’dan Amerika’ya yapılan bir aramada (veya tersinde) uydu iletişiminden kaynaklanan yankılanmayı (eko), transatlantik fiber optik hattından yapılan aramalarda duyamazsınız.

 

Fiber Optik Kablo Galerisi