Resim 1: Tipik bir 3D-Radarı, tarama dikey yönde elektronik olarak ve yatayda mekanik olarak kalem-ışın ile sağlanıyor.

Hava savunma radarları hava hedeflerini oldukça geniş bir alanda algılar ve konumlarını, rotasını ve hızını tespit ederler. Hava savunma radarlarının azami menzili 450 km den fazla ve azimut tarama açıları 360 derecedir. Sağlanan verilere bağlı olarak hava savunma radarları iki kategoriye ayrılır. Sadece menzil ile azimut açısı bilgilerini sağlayan radarlar 2-Boyutlu (2D) radar olarak adlandırılır. Menzil, azimut açısı ve yükseklik bilgilerini sağlayan radarlara ise 3-Boyutlu (3D) radar denilir.

Hava savunma radarları yaklaşan düşman uçak veya füzelerini çok uzak mesafelerden algılayabildikleri için erken-uyarı cihazları olarak kullanılırlar. Düşman saldırısına karşı başarılı bir karşı saldırı için erken uyarının hayati önemi vardır. Karşı hava savunma topçu bataryaları (Anti-Aircraft Artillery – kısaca „AAA”), füzeleri veya savaş uçakları şeklinde ki hava savunma sistemlerinin bir saldırıyı anında püskürtecek şeklinde teyakkuz halinde bulunmaları gerekir. Hava Savunma Radarlarından sağlanan menzil ve azimut açı bilgileri füze güdüm radarı tarafından hedef izlenmeye başlanırken kullanılır.

Resim 2: Tipik bir 2D-Radarı, dönen bir kosekant kare anten yayın deseni.

 

 

Hava Savunma Radarlarının diğer bir işlevi ise devriye savaş uçaklarına (Combat Air Patrol – kısaca „CAP”) düşmanın önünü kesmesi için kılavuz bilgileri sağlamaktır. Bu bilgiler hava kontrolde ki operatör tarafından pilota telsizle veya bilgisayar bağlantısı ile aktarılır.

Ana Hava Savunma Radar uygulamaları şunlardır:

  • Uzun menzilli erken uyarı (Erken Uyarı Uçakları dahil) [Airborne Early Warning – kısaca „AEW”]
  • Balistik füzeleri uyarma ve belirleme
  • Yükseklik -Tespit
  • Yer-Kontrollü- Önkesme (Ground-Controlled Interception- kısaca „GCI”)

 

 

 

 

Kaynak: Radartutorial – Zafer Yener