Resim 1: 1995 yılında ABD Logan Havaalanında Yer Kontrol Radarı olarak kullanılan bir eski X- Band donanma radarı

Günümüzde havaalanları gözetiminde en çok kullanılan radar Havaalanı Yer Kontrol Radarıdır (HYKR). Bir HYKR ının gözetim alanı apronlar dışında kalan, iniş-kalkış pistleri ve uçak servis taşıtlarını kullandığı yollar gibi manevra alanlarıdır.

Bir HYKR bu alanlarda bulunan tüm uçakların ve vasıtaların gözetimini çok hızlı günceller. Bu radarın anteni bahsedilen manevra alanlarının tamamını görebilecek bir yere monte edilir. (Münih Havaalanı gibi büyük havaalanlarında, havaalanı taksi trafiğini idaresi için ikinci bir kule tesis edilmiştir.) Bu radarların donanımı yüksek irtifalarda çalıştırılan klasik radarlardan, yer yüzeyinden kaynaklanan kuvvetli gürültüler (clutter) ve diğer ağır şartlar altında çalışma zorunluluklarından ötürü farklıdır. Bu kötü şartlar altında elde edilen bilgilerin kalitesi çoğu kez sınırlıdır.

Bir birincil gözetim radarının kullanılması, hedef kimlik tanınmanın mümkün olabilemeyeceği anlamına gelir ve dolayısı ile kontrol operatörlerinin bu işi görerek (örneğin, uçuş kontrol kulesi pencerse bakarak) halletmeleri gerekir. Bu da kötü görüş şartlarında havaalanlarının kapasite kaybına sebep olur.

Bir HYKR anteni bir turunu yaklaşık bir saniyede tamamlar. Bu radarlar genellikle I-, J- ve K bandında çalışırlar. Daha iyi bir çözünürlük kapasitesine sahip olanları ise 92 ila 96 GHz de çalışırlar. Çoğu yeni HYKR ının Hassas Yaklaşım Radarlarına ve Havaalanı Terminali İkincil Radarlarına arayüzleri bulunur. Bilgisayar kontrollü veri işleme yöntemi, hedefe ait ek bilgileri vererek ve hedefin kimlik tespitini yaparak tehlike durumunda alarm verilmesi imkanını sağlar.

Mevcut YKR sistemleri Havaalanı Yer Algılama Ekipmanı HYAE [ASDE – Airport Surface Detection Equipment] olarak da adlandırılır.

Resim 2: Aynı havaalanı bugün ASDE-3 radarı ve bir veri bağlantı sitemi (ADS-B) kullanıyor.

Günümüzde birçok havaalanı Otomatik Bağımlı Gözetim-Yayın kullanmaktadır. [Automatic Dependent Surveillance – Broadcast (ADS-B)]. Sistem keza ikincil gözetim radar veri kodlarını da çözerek, hedefin kimliğini bir uçuş numarası sinyaliyle tanıyabilir. Yandaki resimde Mod S adresleriyle etiketlenmiş uçakları göstermektedir. Bu bilgiler daha sonra uçuş numarası/uçak şirketi adı biçimine de dönüştürülebilir.

 

 

 

 

Kaynak: Radartutorial – Zafer Yener