How to add blog shortcode to page/post

To add blog shortcode to your page simply click on blog shortcode button, that can be found integrated in default editor panel in visual mode. See image below.
Please note, that blog shortcode and page have different design.

Blog Shortcode Settings

“Category of blog” – you need to choose your blog category here. Post from this category will be displayed. If oyu don’t have any posts and categories yet, then you need to create them first, before adding blog shortcode.

“Show per page” – you can define how many post to show per page.

“Pagination” – You can choose whether to show pagination or not. If you turn off pagination, then only set amount of posts in “show per page” field will be displayed.

After you are done with settings, click “Insert” button.

Shortcode will be placed in content, inside your editor. Exactly where the syntax is placed depends on where your cursor is. So don’t forget to place cursor in correct place in your content, before adding shortcode.

Examples:

BLOG SHORTCODE WITH PAGINATION

[blog category="9" perpage="2" pagination="on" ]

YENİ AMATÖR TELSİZCİLERE ÖNERİLER

Yeni Amatör Arkadaşlara Tavsiyeler; *Lütfen tamamını okumadan Beğen ya da Paylaş yapmayınız! 1- Bu hobiyi gerçekten ilgi ile takip edenleriniz olduğu gibi yine maalesef diyerek yazıyorum ki ticaret amaçlı veya kulaktan duyma havadisler ışığında her türlü frekansı her türlü kullanma izni zannederek almış olan hatta ve hatta evdeki özürlü çocuğu oyalansin diye bu belgeyi alanlar…

AMATÖR TELSİZCİLİK GÜNÜ KUTLU OLSUN

18 Nisan Dünya Amatör Telsizciler günü kutlu olsun. Amatör telsizcilik, hiçbir menfaat gözetmeksizin ve beklemeksizin kendilerine ayrılmış frekans bandlarında yapılan telsiz haberleşmesidir. Amatör telsizciler “radyo amatörü” olarak da anılmaktadırlar. Amatör telsizcilik, gittikçe daha çok ilgi duyulan ve yayılan bir haberleşme konulu hobidir. Günümüzde, Dünya üzerinde 1,5 milyona yakın radyo amatörü olduğu tahmin edilmektedir. Amatör telsizciler sadece…

BLOG SHORTCODE, SINGLE POST

[blog category="8" perpage="1" pagination="" ]