Bir EASAT Hedef İzleme Radarının ters ışıkta çekilmiş fotoğrafı

”Öncelikle RADAR konusunda kaynak paylaşımı yapmamıza izin veren Sayın Zafer YENER‘e elektronik haberleşme.org olarak sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bilgi paylaştıkça güzeldir düşüncesiyle, radar konusunda bulunabilecek en geniş bilgi arşivini sizlere sunmaktan onur duyuyoruz.”

Bu web sitesi radar teknolojisi ders notlarını içerir. Sitede radar teknolojisine ait matematiksel, fiziksel ve teknik açıklamalar bulacaksınız. Ayrıca bir çok radar örneği kısa teknik bilgileri ile birlikte sunulmuştur. Bir miktar matematik ve fizik gibi teknik bilginiz bir radarın nasıl çalıştığını anlamak için yeterli olacaktır.

Yazıcıdan kullandığınız internet tarayıcınızda  yazdırma ayarlarını  yaparak, düzgün ve kullanılması kolay çıktılar alabilirsiniz. Resimlerin ve grafiklerin bir kısmının bir sayfada, kalanı takip eden sayfada olmaması gibi hususlara özen gösterilmiştir.

Sitede dolaşırken, özellikle farenizin imlecini farklı renkle yazılmış sözcüklere, resimlere, formüllere, grafiklere ve grafikler üzerinde ki bloklara getirdiğinizde yardımcı bilgi içeren açılır kutucuklar ekrana gelecektir. Yine bazı grafikler üzerinde ki test noktalarına yaklaşıldığında sanal osiloskop görüntülerini izlemeniz mümkün olacaktır. F11 tuşuna basarak tam ekran modunda çalışmanızı özellikle öneririz.

Resim 1: Radar Prensibi

Neler öğreneceğiz:

Bu bölümde, anlatılacak konuların satırbaşları verilmektedir. Takip eden bölümlerde, radarlara ait alt sistem modüllerinin kavranabilmesine yönelik temel bilgiler verilmekte ve elektromanyetik dalgaların yayılması, radar sinyalleri, çözünürlük ve radar denklemi gibi radar prensiplerine ait temel bilgiler yer almaktadır. Bu bölümün sonunda öğrenciler radar temellerini ve ayrıca bir birincil (primer) radara ait en önemli performans parametrelerini kavramış olacaktır.

Öğrenci:

  • Sürekli dalga radarı, darbe radarı ve doppler radarına ait prensipleri,
  • bir radar sistemine ait menzil, azimut açısı ve yükseklik açısı gibi kavramları,
  • darbe genişliği, darbe tepe gücü ve anten ışıma diyagramının bir radar sistemi üzerinde ki etkilerini,
  • hedefin konumunun belirlenme doğruluğunu etkileyen hususları,
  • çok frekansta yayın yapan radarların avantajlarını ve,
  • radara ait basit bir blok şeması yardımıyla, radarın ana elemanlarını ve bunların bir arada nasıl çalıştıklarını anlayabilecektir.

 

 

Sorularınız, görüşleriniz ve eleştirileriniz için İletişim Formunu kullanarak Sn. Zafer YENER’e ulaştırabilirsiniz.