Röle Sistemleri ve Frekans Kirlilikleri Karşısında Yapılması Gerekenler

Değerli arkadaşlar Amatör araliklarda olsun olmasın bazı frekanslarda istasyonun bulunduğu bölge civarında bulunan bazı dış etkenler ( Amatör Sınav Soruları içinde de yer alır) enterferans etkileri yaratabilir. Bu bir elektrik motoru bile olabilir (Amatör Sınav Sorusu Cevap Şıkkı). Kaldı ki günümüz teknolojisi içinde kullanılan led ampuller, bazı adaptör çeşitleri, bulunduğunuz yapı içerisinde toprak hattı yetersizliği ve frekansları kafasına göre sistemlerle istediği gibi izinsizce kullanan bir çok bilinçsiz kişiler gibi etkenlerin herhangi biri buna sebep olabilir. Kaldı ki kullanılan cihaz ve anten sistemlerinin filtre yapıları da buna neden olabilmektedir. Herhangi bir marka-model telsiz cihazı oldukça fazla enterferans (QRM) alırken başka bir cihaz tertemiz duyum yapabilmektedir. İyi ekranlanmamış veya yıpranmış kablo yapıları dahi bu etkenleri artirabilmektedir (Bu da Amatör Sınav Soruları arasında geçer). Özellikle metropol şehirlerde ve bazı kritik haberleşme sistemleri bulunan bölgelerde (askeri yada kamusal kurum sistem yapıları yakınları, tv-radyo vericileri, sinyalizasyon sistem yapıları v.b.) bu etkiler, kurulmuş ya da yeni kurulan tüm role sistemlerinin kapsama alanları içerisinde gelişebilir.


Amatör Telsiz Operatörü bizler olarak bu önüne geçilmesi mümkün olamayan durumlara maruz kaldığımız zamanlarda öncelikle bu etkenleri detaylı bir şekilde gözden geçirmeli, kaynağını bulabilirsek gereğini yaparak problemi gidermeyi denemeliyiz. Role sinyali bu dip gürültü veya QRM seviyesi üzerinde kendi aktardığı sesi devreye girdiği vakitlerde aşıyor ise bu tamamen bizim istasyonumuzun kaldığı etki alanı dahilinde bir unsurdur ve role sistemi tarafında yapılacak herhangi bir müdahale ile aşılması mümkün değildir.
Amatör Telsiz Haberleşmesi için ayrılmış frekans aralıklarına, yeterince sahip çıkarak varlığımızı layığı ile belli edersek eminiz ki bazı kaynaklar bu frekans aralığının sahipsiz olmadığını muhakkak fark edecektir. Ülkemizde maalesef ki kendi içinde savaşır bir tavırda bulunan yapılarda bu tip durumlarda araştırmalar sonucu netlik kazanmış bazı enterferans etkileri konusunda dahi gerekli kurumlar öncelikle Amatör Telsiz Operatörü ve Haberleşmesi üzerindeki bu karşılıklı dostluk uzağı geçmişte yaşanan tavırlar ve bitmeyen şikayetler sonucu ne yazıktır ki bu tip bildirimlere özen göstermez ve ciddiye almaz hale gelmiş durumdadır. Tüm benzer durumları yavaş da olsa aşabilmek, gerekli detaylı araştırmalar sonucu aşılamayan bölgesel enterferans durumlarını dikkate aldıracak kurumlara görev baslatabilmek için öncelikle bu standarda erisebilmek yolunda gayret göstermeye her sorumlu zihniyetteki amatör telsiz operatörü arkadaşları davet ediyoruz.
Herhangi bir role sistemi veya simplex frekans üzeri bu tip bir enterferans altında kalırsak öncelikle cihazlarımız üzerindeki TX ve RX Tone uygulamalarını karşılıklı devreye alalım ve varsa cihazlarımızın RF Filtreleri seviyelerini yukseltelim ve sorunu mümkün olduğu oranda kesecek bu uygulamalar ile aşamaz isek diğer yukarıda bahsi geçen sorunları kontrol ederek kaynağını bulmaya çalışalım.
Unutmayalım ki bizler Amatör Telsiz Operatörü kişileriz, dogamiz ve hobimiz gereği araştırmacı ve sosyal dostluk ve birliktelik anlayışında mantıklı, dostane ve sevecen, karakteri sağlam ve milletini seven el ele olmaktan zevk alan ciddiyet icerisinde kişileriz. Sıradan bir hobi değil olması gereken saygınlığına layık bir hobi içinde araştırmacı ve elektronik haberleşme hatta ve hatta olağanüstü hal afet durumu haberleşme uzmanı kimliği taşımayı deliler gibi seven bir topluluguz.

Amatör Telsizci arkadaşlara sevgi ve saygılarımızla.

73!

 

 

Kaynak: TAMAD

Benzer Konular: