Haberleşme sistemleri ve Spectrum Analyzer birbirinden ayrılmaz iki unsurdur. Herhangi bir şey üzerinde çalışırken ne olup bittiğini görmek isteriz. Spectrum Analyzer bizlerin gözü kulağı gibidir. Eğer haberleşme ile ilgili olarak üretim, dizayn ya da saha işlerinde daha önce çalışmışsanız ne demek istediğimizi anlamışsınızdır. Uğraştığımız elektriksel sinyallerin büyüklüklerini, şekillerini, genişliklerini görmek arıza ya da kurulum esnasında bize büyük faydalar sağlamaktadır. Spectrum Analyzer başlığı altında;

 • SPAN
 • Kullanılan konnektörler
 • Frequency
 • Time
 • Reference Level
 • Center Frequency
 • Amplitude

ve yukarıda ismini sayamadığımız konularla ilgili yazı dizimizi en kısa sürede oluşturmayı planlıyoruz. Ama şimdilik giriş olarak Spectrum Analyzer ile ilgili birkaç konuya değineceğiz.

 

Spectrum Analyzer Nedir?

“Spectrum anlayzer için” “pasif receiver” tanımını kullanabiliriz. İncelemek istediğimiz sistem üzerine bağlanır ve geçen sinyallere hiç bir şekilde müdahale etmeden ekranı üzerinde gösterir. Elektriksel sinyallere bakarak sistem performansı hakkında bilgi edinebiliriz, problemin kaynağını görebiliriz ve çözüm için büyük bir adım atmış oluruz.

Spectrum Anlayzer ekranı karelere bölünmüş durumdadır. Seçilen opsiyona göre bu kareler, Frekans aralığını, Voltaj değerini, Span ya da zamanı temsil edebilir. Spectrum analyzerler tabiki sadece uydu haberleşme içinde kullanılmaz. Bu nedenle, kullanacağınız cihaza göre ilgili ekipmanın sinyal karakteristiğini bilmeniz gerekir. Örneğin uydu haberleşme ekipmanlarıyla çalışıyorsanız, üretilen sinyalin yüksek frekanslı ve modüleli olduğunu bilmeniz gerekir. Diğer sistemlerde, modülesiz ve düşük frekanslı sinyaller kullanılabilir.

Ayrıca kendi sistemlerinizde kullanmak için Spectrum Analyzer almayı planlıyorsanız elbetteki en çok dikkat etmeniz gereken özellik Frekans aralığıdır. Örneğin IF-L band sistemler için 2GHz olması gerekir.

Spectrum Analyzer ile çalışırken bilmeniz gereken en önemli husus şudur;

Asla Analyzer girişine DC Voltaj uygulamayın!!! Eğer bağlanacağınız sistem içinden DC Voltaj Geçiyorsa mutlaka DC Block kullanın. Aksi takdirde Analyzer’a büyük hasar verebilirsiniz.

 

 


 

 

Spektrum Analizör

Bu yazı  Specktrum Analizör hakkındaki ikinci bölümümüz. İlkini “Spectrum Analyzer” olarak hazırlamış ve genel hatlarıyla “Spektrum Analizör” cihazının ne olduğundan ve Haberleşme sistemlerinde nasıl kullanıldığından bahsetmiştik. Bu kavram genel bir cihaz grubunu tarif etmekle birlikte farklı uygulamalar için üretilmiş, farklı özelliklerde bir çok spektrum analizör cihazı mevcuttur. Bugün spektrum analizörlerin hangi alanlarda kullanıldığından bahsedeceğiz.

Spektrum Analizörün Kullanıldığı Alanlar

Yaptığınız işe ve uygulamalarınıza göre farklı özelliklere ihtiyaç duyarsınız, en basit örnek olarak sistem odasında sürekli olarak kullandığınız bir cihazın ağırlığı sizin için önemli olmayabilir. Ancak; spectrum analizör saha desteği verdiğiniz işinizin ayrılmaz bir parçasıysa ve sürekli yanınızda taşımanız gerekiyorsa bu sefer ağırlık sizin için önemli bir kriter olacaktır. Dolayısı ile sahadaki işlerinizi eksiksiz olarak yapmanızı sağlayacak özellikleri barındıran ve hafif olan bir cihaz size daha uygun olacaktır. Aynı şekilde spektrum analizörün çalıştığınız frekans aralığını desteklemesi gerekecektir. Bunun dışında kayıt özelliği, print özelliği, ekran fonksiyonlar vb. birçok araç sizin fiyat kalite ekseninde değerlendirip karar vermeniz gereken bir husus olarak ortada durmaktadır.

Yurtiçi ve Yurtdışı Spektrum analizör satan birçok sitede araştırmalarda genel olarak aynı ifadelerin kullanıldığını gördük. Bu araştırma sonucu spektrum analizör cihazlarının kullanım alanlarını  şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Saha ve Servis Hizmetleri için
 • Üretim ve Kontrol Amaçlı kullanım
 • Araştırma geliştime bölümleri için
 • EMF ve EMI Analizörleri

 

Spektrum Analizör Fiyatları

Spektrum Analizör (Spectrum Analzyer) özelliklerine ve markalarına göre çok geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Taşınabilir olması, çalışma frekansları, konnektör girişleri, ekran büyüklükleri, fonksiyonları fiyat üzerinde etkili olmaktadır. Bu konu ile ilgili çok geniş bir araştırma yaptığımız için ihtiyacınız olan spektrum analizör özelliklerini ya da marka/model bilgilerini bize iletebilirseniz, size fiyat ve firma ismi önerebiliriz.

Aşağıda kullanılan 2 farklı sprektrum analizör çeşidine ait örnekleri görebilirsiniz.

 

El Terminali Spectrum Analyzer

 

Sabit Spectrum-Analyzer