Otomatik Ka-Bant Anten

 

Uydudan internet, sürekli olarak genişleyen firmalar birimleri arasında ( Şantiyeler, Uzak Ofisler, depolar vb.) elektronik haberleşmenin kesintisiz ve güvenli olarak sağlanması için en iyi çözümlerden biridir. Özellikle ADSL, 3G gibi karasal ve Mobil çözümlerin ulaşamadığı noktalarda tüm ihtiyaçlarınıza cevap verir. Temel taşıyıcı hattı olarak kullanabileceğiniz gibi yedek (Disaster) çözüm olarak da kullanabilabilir.

 

Neden uydudan internet

Internet tüm iş dünyasının çalışma şeklini tamamen değiştirmiştir. Bilgi önemlidir, bilginin her an ulaşılabilir olması daha da önemlidir. Altyapının mevcut olduğu yerlerde yedekleme olarak uydu internet tercih edilmektedir. %99,5 kullanılabilirlik oranı ile yedekleme için çok geçerli bir çözümdür.

Altyapının yetersiz olduğu yerlerde;

 • Kurulum Kolaylığı
 • Network Genişleme Esnekliği
 • Kolay Kontrol Edilebilme
 • Kolay Yer Değiştirme
 • Servis Çeşitliliği
 • Hızlı Çözüm Üretebilme özelliklerinden dolayı tercih sebebidir. Evde, iş yerinde, şantiyelerde, denizde (yüzer ya da sabit platformlarda) uydudan internet çözümleri dünya ile bağlantınızı sağlamaktadır.

TPAO Sondaj Sahası Uydu İnternet

Nasıl Çalışır?

uydudan internet hizmeti sağlanmak istenen lokasyona, 2-3 saat içerisinde aktif hale getirilebilen VSAT terminalinin kurulması yeterlidir. Kurulan VSAT terminali ile internet bağlantısı sağlanır.

VSAT Terminal Ekipmanı

VSAT terminal ekipmanları iç birim ve dış birim olarak ikiye ayrılır. İç birim ekipmanları; Uydu modem, VoIP cihazları ve ethernet kablolarından oluşur. Dış birim ekipmanları; Çanak Anten, LNB, BUC ve Koaksiyel kablolardan oluşmaktadır.

Kurulum yapılacak lokasyonun coğrafi konumuna ve kullanılacak kapasiteye göre dış birim ekipmanlarında bir takım değişiklikler olabilir. Örneğin; uydu kapsama alanının ( Foot Print )  nispeten zayıf olduğu alanlarda 1.2 mt çanak anten yerine 1.8 mt çanak anten kullanılabilir ya da 2W BUC yerine 4W BUC tercih edilebilir. İç birim ekipmanlarında ise bu şekilde bir değişikliğe gerek yoktur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 • Uydu internet her yere kurulabilir mi?

Evet yurtiçi ya da yurtdışı, uydu kapsama alanı içerisinde olan her yere uydudan internet verilebilir.

 • Uydu internet hızları nedir?

Farklı servis çeşitleri mevcut. 512 Kbps download / 256 Kbps Upload’dan başlayarak, 4098 Kbps download /4098 Kbps Upload hızlarına kadar paylaşımlı servisler bulunmaktadır.

 • Uydudan internet kotalı mı?

Kotalı servisler olabildiği gibi sınırsız servislerde mevcut.

 • Paylaşım oranı ne demek?

Bir bandgenişliğinin kaç kullanıcı tarafından paylaşıldığını gösterir. Örneğin,  1:1 servisler paylaşımsız servislerdir. Sadece bir kullanıcı o kapasiteyi kullanır. Bunlara Dedicate servisler denir. Maliyetleri daha yüksektir. 1:10 servisler; 10 kullanıcının paylaşımını ifade eder.

 • Uydudan internet gecikme süresi nedir?

Uydu sinyallerinin boşlukta kat ettiği mesafeden kaynaklanan bir gecikme söz konusudur. Bu süre 256 msec civarındadır.